CA-CA-Cajka…pucanj u prazno; kultura licemjerja podvučena po potrebi pod dnevnu politiku

Share

Cajke ili ”književno” turbo folk, fenomen je koji godinama uspješno skreće fokus s bitnih tema, a zbog kontroverze koju izaziva rasprava neistomišljenika i samozvanih moralnih vertikala, otvara debatu kao stvorenu za gladne komentara, osuda i ismijavanja po društvenim mrežama svakoga tko misli drugačije, bilo da je za ili protiv.

FOTO: Orion Full band
FOTO: Orion Full band

Tko što sluša u svoja četiri zida ili za to plati ulaznicu, ulazi u opis osobnih sloboda. Nemojmo se čuditi, ‘narodnjake’ pjevuše i klinci. Ironije li, na kineskom TikToku, ulaze u uho kao glazbena podloga video uradaka s najvećim brojem pregleda uz što ide i fina zarada. Ako ne vjerujete, provjerite im mobitele. Pametnom dosta.

Uskoro 40 godina obilježit će Zlatne strune, jedan od onih evergreena Halida Bešlića, čiji sjaj ne blijedi ni danas. Nekada su se i njome u vojsku ispraćali momci, a danas je dio momačkih i djevojačkih zabava, fešti i tamburaškog repertoara.

FOTO: Orion Full band

Javna je tajna kako ih svi pjevuše, premda ne nužno i primarno slušaju. Tragom nedavnih zabrana koncerata u ‘tolerantnoj’ Puli i trenutno ‘demokršćanskom’ Osijeku, provjerili smo kako na to gledaju ljudi koji su dio lokalne glazbene scene i domaći političari.

„Koga briga? Licemjerno je zgražati se i braniti turbo folk koncert u zemlji u kojoj medije već godinama zatrpavaju (pa čak i dominiraju) vijesti u čijim naslovima se boldanim fontom kočopere imena poput Miša Grof, Karleuša, Sandra Afrika, Tijana Ajfon, Jala Brat, Lepa Brena, Baka Prase…Gradonačelnik koji zabranom turbo folk koncerta ”čuva identitet građanske i europske Pule”, vjerojatno nastavlja tradiciju prethodnika koji je svojevremeno zabranio Thompsonov koncert u istom gradu. Da ne zastranim, koliko god se osobno gnušam takve vrste glazbe, vjerujem kako nije na političarima da određuju tko će kakve koncerte pohoditi”, govori producent i voditelj Radio Vinkovaca Milan Lazarević Zolja.

„Kao osoba koja gotovo svaki vikend nastupa u klubovima, vjenčanim slavljima i ostalim prigodama, mogu reći da su ”cajke” u 99% slučajeva prisutne na našem repertoaru. Netko ih voli više, netko manje. Zapravo, većina nakon koje čašice više. Aktualna debata oko zabrane nema smisla, politika bi se trebala baviti uistinu bitnijim stvarima (kojih ima podosta). Reklo bi se, daj narodu što ga veseli. De gustibus non disputandum est”, poručuje Tena Šaravanja, jedna od frontmenica domaćeg Orion Full banda koji svira sve.

FOTO: Orion Full band
FOTO: Orion Full band

Do konca 80.-tih, pola kuća u ovom dijelu Hrvatske slušalo je Radio Šabac na što se neki danas zgražaju i licemjerno negiraju, dok drugi naši sugovornici potvrđuju da su se narodnjaci slušali u rovu uz bok Thomsonu i Đuki Čaiću. Samorazumljivo je kako klinci rođeni nakon ’91. nisu opterećeni dnevnopolitičkim diskursom, no što domaća politika kaže.

„Mislim da Vinkovci nikada neće ići u smislu bilo kakvih zabrana. Govorimo ovdje o glazbi i ne vidim uopće razloga da jedan gradonačelnik bira glazbeni ukus bilo kojem svom sugrađaninu. Što se tiče Grada Vinkovaca, mi u takvim pričama sudjelovati nećemo, mišljenja sam da je to čisto politikantstvo, skretanje pažnje s nekih bitnijih stvari. Imamo mi puno većih problema od toga što će mladi slušati u svojim kafićima”, zaključuje gradonačelnik Ivan Bosančić.

Inače ‘Cajka’, pogrdni je naziv za ženu koja pjeva turbo-folk glazbu, a prva među njima koja je lansirala ovaj pojam bila je Svetlana Miljuš, koja je, sjetit će se stariji, šezdesetih godina prošlog stoljeća otpjevala pjesmu Cajka iz Novog Sada.

Pa tko voli, neka izvoli!

FOTO: Orion Full band

Read more

Local News