Počela sezona grijanja; računi za plin bit će 10-ak eura skuplji

Share

Cijena energenata malo se stabilizirala, no kada je riječ o krajnjim potrošačima i cijenama njihovih računa za grijanje, neizvjesnost je i dalje prisutna te mnogi građani ne znaju što mogu očekivati od ove zime. Vlada je nedavno najavila kako će u dva vala u sljedećih šest mjeseci struja i plin za kućanstvo poskupiti 10 posto pa smo istražili što je najisplativije; drvo, plin, struja, peleti ili nešto peto.

Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) formirala je povećanje cijena plina na taj način da je uzela u obzir subvencije Vlade RH koje su bile ukinute, a sada su ponovno uvedene kako bi održale cijenu plina prihvatljivom potrošačima, saznali smo iz Plinare istočne Slavonije koja se, osim našeg područja, s prvim danom listopada proširila i na područje Slavonskog Broda i okolnih mjesta gdje će raditi opskrbu plina što je svakako dobro za poslovanje ovog poduzeća. Subvencija je različita za svako distributivno područje, a kod nas je subvencija 0,0083 eura/kWh.

Ponovit ćemo, subvencija je uvedena kako bi cijena bila u rasponu od najavljenih 10 posto i na taj način spriječila drastično poskupljenje plina.

Uz trošak nabave, krajnja cijena plina sadrži i trošak distribucije te trošak opskrbe koji je određen za sva distribucijska područja temeljem provedenog javnog natječaja za odabir opskrbljivača za razdoblje od 1. listopada do 30. rujna 2027. godine. Krajnja cijena opskrbe plinom bez PDV-a za naše distribucijsko područje od 1. listopada iznosi 0,0512 eura/kWh. Laički pojednostavljeno, ako ste dosad u zimskim mjesecima mjesečno plaćali plin otprilike 100 eura, s najavljenim poskupljenjem mjesečno grijanje na plin koštat će vas 110 eura. „Kad je sezona grijanja u punom jeku, a tu mislim na prosinac, siječanj i veljaču za 50 kvadrata grijanog prostora dosad sam plaćala prosječno 90 eura”, kaže nam sugrađanka koja je htjela ostati anonimna, a kojoj bi, prema novim cijenama, račun plina trebao biti skuplji do 10 eura.

Drugi najčešći ogrijevni energent na našem područje je drvo, a cijena jednog metra drva kreće se od 55 eura pa nadalje, ovisi o vrsti i klasi, a najprodavanija vrsta drveta je jasen. Uzet ćemo u obzir da je prosječno kućanstvo veličine 100 m² i da se u sezoni grijanja potroši otprilike 15 metara drva što u konačnici daje računicu kako cijela sezona grijanja košta, za 100 kvadrata stambenog prostora, oko 800 eura.

Od vinkovačkog GTG-a saznali smo kako će njihove kotlovnice biti puštene u pogon sutra 12. listopada pa tada i službeno počinje sezona grijanja za gradsku toplanu.

Ako imate peć koja kao „pogonsko gorivo” koristi pelete, jedna tona peleta košta oko 250 eura. Kod nas se u posljednje vrijeme, posebno u novogradnjama, pojavio novi sustav grijanja na dizalicu topline, koja je, kad uzmete sve parametre, najjeftinija opcija jer ona iz jednog kilovata napravi tri kilovata energije. Međutim, preduvjeti su za dizalicu topline dosta zahtjevni jer traži podno grijanje, a i početno ulaganje u samu dizalicu topline košta između 8 i 9 tisuća eura.

Opće je poznato kako jeftinog grijanja nema pa će i ove ogrjevne sezone jedni za račune štedjeti unaprijed, dok će drugi grijati samo kad je to nužno. Ono što je bitno, kad je sezona grijanja u pitanju, da potrošači pregledaju i servisiraju svoje uređaje kako ne bi imali problema kad krene sama sezona. Ogrjevna sezona 2024./2025. završit će najkasnije do 15. svibnja sljedeće godine, ovisno o vremenskim uvjetima.

Read more

Local News