Primalja – ključ života u njenoj je ruci

Share

Osim velikog sata na zidu koji sporo otkucava kada si na stolu rađaone, duljine, težine i Apgara svoje bebice, rodilje za cijeli život pamte i primalju koja im je bila na porodu.

Radni dan, sutra noć, pa dva slobodna, i tako 37 godina koliko primalja Gordana Kucljak radi ovaj posao u rodilištu Opće županijske bolnice Vinkovci. Danas je njen dan – Međunarodni dan primalja. Njihove ruke prve nas dočekaju na ovaj svijet, ako je Božjem.

“Najljepši mi je svaki porod i trenutak kada dijete dočekate na svoje ruke. Najteže je ono što nitko ne želi u rađaonici, gubitak djeteta,” reći će o svom životnom pozivu Gordana Kucljak, primalja u OŽB Vinkovci i predsjednica Udruge Udruge za informiranje i podršku budućim majkama “Agape”.

Nikada nije razmišljala koliko je bebica ugledalo prvi put svoju majku uz njenu pomoć jer kroz sve ove godine rada, broj je uistinu velik.

“Na svakom našem porodu je liječnik uz primalju, ali mi obavimo porod što je jedna fiziologija. U slučaju da postoji nekakva patologija ili komplikacija, tu je uvijek liječnik, ali primalja je ta koja porodi ženu. Zato nismo baš sretni kada kažu, porodio me liječnik. On jest nositelj tima, on je prvi, to je jasno, ali primalja je ta koja primi svako dijete u ruke”, pojašnjava Kucljak.

Rodiljama su oslonac i potpora, kako u pripremi, tako i pri porodu. Često se kada sve prođe sretnu na ulici što joj je posebno drago.

“Tu je uvijek osmijeh. Zaboravi se sva ona bol, zapravo zaboravi se onog trenutka kada dijete ugleda svijet, kada zaplače…Uvijek imamo lijepe priče, a pogotovo sada kada imamo i Udrugu Agape pa nam dođu sa svojim bebicama, podruže se, razmjene iskustva, zahvale jer su nešto naučile i sve ostaje u lijepom sjećanju”, kaže.

Jednako se raduju svakom novorođenčetu jer djece i mladosti nikada ne može biti previše, poručuje.

Kada je riječ o broju poroda, ova je godina gotovo preslika trenda prošle.

“To nas veseli jer nema pada u broju novorođenih. Do sada je rođeno 186 beba. Mnogi će omalovažiti taj broj jer bilo je godina kada se rađalo puno više djece, a ovo je bio mjesečni prosjek. Vremena se jednostavno mijenjaju. Radimo na tome da nam se iznova vraćaju na edukacije i radionice u Udrugu ne samo mlade majke i buduće rodilje nego u parovima, s partnerima”, ističe što također bilježi pozitivan trend.

U vinkovačkom rodilištu danas je šesnaest primalja s jednom prvostupnicom primalje i primateljske asistentice

“Nažalost, moram reći da imamo veliki problem s primaljama odnosno primaljskim asistenticama. To su mlade kolegice za koje Hrvatska komora primalja nije adekvatno odradila svoju ulogu. Naime, nadam se da mi neće zamjeriti, ali problem je što nema nikakve razlike u školovanju za ova dva zanimanja, no primaljska asistentica ne može odraditi ono što odrađuje primalja. Vrlo brzo će se dogoditi da ćemo mi starije otići u mirovinu, posao će ostati na primaljskim asistenticama koji se nalaze u vakum prostoru. One rade u rodilištu, no znamo da primalju trebamo u rađaonici i da je to prioritet rješiti s Hrvatskom komorom primalja i Ministarstvom zdravstva. Djeca koja su se jednako školovala ne mogu obavljati jednako posao koji obavljamo mi”, poručuje Kucljak.

Danas na Dan primalja, od 8:30 do 11:00, u perinatološkim ambulantama bolnice održat će tečaj za trudnice.

“Dočekat će ih primalje i demonstrirati kako pravilno disati pri porodu i sve ostalo što trebaju znati. Ako bude vremena, rado ćemo ih odvesti i gore u obilazak rađaone gdje smo dobili i dva nova kreveta, hvalvrijednu donaciju Grada Vinkovaca. Našim je rodiljama sada puno ugodnije na tim krevetima, a u najavi je još jedan. Polako ponovno zanavljamo prostor naše rađaone kako bi ga učinili ugodnijim našim rodiljama”, zaključuje vinkovačka primalja.

Read more

Local News