ROBODAN – mini sajam robotike u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića

Share

Tehnička škola Ruđera Boškovića ide u korak s vremenom u kojemu živimo, a to su dokazali i danas na ROBODANU – svojevrsnom mini sajmu robotike na kojemu su pokazali koliko pomiču granice. Dio je to projekta koji će ovu školu učiniti središnjim mjestom za učenje i primjenu robotike na ovim prostorima.

„Kroz projekte robotike uključeno je više od 12.000 djece iz više od 600 škola, udruga, knjižnica i neprofitnih organizacija u Hrvatskoj, a s ponosom možemo reći kako je naša Tehnička škola Ruđera Boškovića jedna od najaktivnijih i bolje opremljenih kada je robotika u pitanju”, pozdravio je ovakvu vrstu događanja zamjenik gradonačelnika Josip Romić.

Partner su Elektrotehničkoj i prometnoj školi iz Osijeka u projektu ELPROS koji će iznjedriti Regionalni centar kompetentnosti, a upravo je ROBODAN jedna od aktivnosti koja će, između ostalog, doprinijeti razvoju i modernizaciji programa redovitog strukovnog obrazovanja.

Podsjetio je Romić i na važnu ulogu ove škole tijekom lockdowna kada su uz svoja znanja nastavnici i učenici iskoristili tehnologiju 3D pisača te izradili žurno vizire za zdravstvene djelatnike. Prošle godine napravili su čak 15 tisuća zaštitnih vizira koje su podijelili bolnicama diljem Hrvatske.

Djeca osnovnih škola iz susjednih mjesta danas su mogla doživjeti široke mogućnosti rada s visokim tehnologijama i tko zna, možda već sada odlučiti koji srednju školu žele upisati. Upoznali su se s programiranjem, sklapanjem različitih konstrukcija, 3D printanjem, razvojem 2D i 3D videoigara s najnovijim alatima što usavršavaju i u Udruzi Locus. Ovo više nije budućnost, ovo je sadašnjost. Daju djeci vještine koje će im u budućim zanimanjima jako dobro doći, a naučeno će svaki pravi poslodavac prepoznati.

„Sve ovakve manifestacije koje okupljaju djecu i mlade dobar su put, ali i pokazatelj da u Vinkovcima ima nekakvog napretka koje će ih danas sutra usmjeriti u neka nova zanimanja. Najgore je kada im se ništa ne pokaže i znaju samo za tradicionalna zanimanja, a ovdje  im se nude zanimanja koja su u svijetu već odavno ispred nas”, istaknuo je smisao druženja predsjednik Locusa Tomislav Stepić.

Posjetitelji ROBODANA i sami su se uvjerili u umješnost nastavnika koji rade na 3D pisačima. Vidjeli su i koje mogućnosti pruža korištenje robotske ruke u industrijskoj robotici, a mentori i učenici će svoje znanje konkretno primijeniti na radu s robotskim manipulatorom, odnosno robotskom rukom. Primjenom stečenih znanja, vještina i kompetencija lakše će doći do zaposlenja i samozaposlenja, a neizravno promicati poduzetništvo i samozapošljavanje.

Ravnatelj Mate Vukušić ističe kako su jedna od rijetkih škola koje imaju svoje industrijske robote uz pomoć kojih  uče programirati robote. Tako se odmah nakon završetka škole mogu zaposliti u nekoj od tvornica kao programeri. „Naš cilj je da se djeca upoznaju s novim tehnologijama i da ih što više koriste jer samo tako možemo naprijed”, kazao je Vukušić i dodao kako će projekt doprinijeti razvoju i modernizaciji programa redovitog strukovnog obrazovanja te formalnih i neformalnih programa za obrazovanje odraslih.

Učenici su, dodaje, općenito jako zainteresirani za robotiku i 3D print. Kako srednjoškolci, tako i sve više osnovnoškolaca. Jedan od njih je i Petar Aladić, učenik 8.c razreda iz Andrijaševaca. Njega i njegove prijatelje iz razreda zatekli smo za konzolom uz pomoć koje upravljaju malim robotskim vozilom.

„I zabavno je i zahtjevno, kako kad. Sve ovisi o stazi i kako ćemo programirati određene prepreke. Teško je, ali ide”, kaže ovaj zaljubljenik u robotiku i programiranje i prema svemu sudeći budući učenik Tehničke škole u Vinkovcima.

Danas je na ROBODANU bio i Željko Krnjajić iz Hrvatskog robotičkog saveza koji je vrlo rado prihvatio demonstrirati znanja i iskustva te ih podijeliti s novim generacijama.

„Odlučio sam prezentirati umjetnu inteligenciju u praksi, odnosno par programa koji rade prepoznavanje objekata i lica te jednu pametnu kuću koja radi preko Internet of things. Ovo je dio modernih tehnologija, a cilj je da se djeca upoznaju što se danas radi i da to nije teško napraviti”, pojasnio je Krnjajić.

Read more

Local News